Wigilia na oddziale dziennym psychiatrycznym geriatrycznym

Jak co roku pacjenci z Oddziału zaskoczyli nas niesamowitą energią, którą poświecili na przygotowania Wigilijnego spotkania.
Nie zabrakło kolędowania, serdecznych życzeń, uśmiechu i emocji.
Stoły uginały się od przygotowanych potraw, a w całym Centrum unosił się ich aromatyczny zapach.
Nie zabrało nawet Gwiazdora i świątecznych upominków!

Z całego serca dziękujemy pacjentom oraz ich rodzinom za trud przygotowań do tak ważnej uroczystości. Za każdym razem udowadniają Państwo jak istotne jest to miejsce.

Dziękujemy również pracownikom Oddziału za cały wkład pracy, dzięki której u tak wielu pacjentów na nowo pojawia się uśmiech i poprawia funkcjonowanie w codziennym życiu.

Zaburzenia psychiczne, według alarmujących statystyk, są coraz powszechniejszym problem w Polsce i na świecie. Szacuje się, że co czwarty dorosły Polak cierpi na przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne.
Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku dzieci i młodzieży, gdzie objawy zaburzeń często są bagatelizowane, tłumaczone młodzieńczym buntem lub brakiem odpowiedniego wychowania.

Depresja, lęki, uzależnienia, nerwice, zaburzenia afektywne stały się chorobami cywilizacyjnymi XXI wieku i mogą dotknąć każdego z Nas- niezależnie od tego kim jesteśmy, co robimy i co posiadamy.

W Centrum Zdrowia Araszkiewicz od lat pomagamy naszym pacjentom w radzeniu sobie z takimi problemami jak depresja, zaburzenia postresowe, zaburzenia lękowe, zaburzenia snu. Nasi specjaliści wiedzą jak skutecznie postępować z pacjentem, który cierpi na takie schorzenia jak uzależnienie od alkoholu, od środków psychoaktywnych, hazardu, Internetu czy gier komputerowych. Wiemy jak zdrowie psychiczne jest ważne dla samych chorych jak i ich bliskich, dlatego stale dążymy do zapewnienia dostępności naszych usług i świadczymy pomoc przy wykorzystaniu pełnej wiedzy medycznej i przy pełnym zaangażowaniu. Porady i leczenie kierujemy również do osób z zaburzeniami: odżywiania (anoreksja, bulimia, otyłość), pamięci, zaburzeniami urojeniowymi, okresu rozwojowego, osobowości, zaburzeniami psychosomatycznymi, kontroli emocji czy zaburzeniami afektywnymi (CHAD).

Wykorzystujemy wszystkie nam dostępne środki i narzędzia by nasi pacjenci mogli żyć bardziej komfortowo i cieszyć się radością życia.

500 305 485

Coraz krótsze dni, jesienna szaruga i przytłaczająca aura – jesień nie rozpieszcza nikogo z Nas.
Tęsknimy za wakacjami, wizja urlopu staje się bardzo odległa, wpadamy w przygnębienie i apatię.
Emocje te mogą przybierać różny stopień nasilenia. Jak często myślimy wtedy, że wpadliśmy w pułapkę depresji, nadużywając coraz częściej znaczenia tego terminu?
I jak właściwie odróżnić jesienny spadek nastroju od objawów depresji?
Obniżony nastrój, spadek aktywności czy smutek mogą okazać się stanem przejściowym i są zupełnie naturalnym zjawiskiem, który przytrafia się każdemu. Stany te są wpisane w naszą naturę, nie można przecież oczekiwać od siebie ciągłego uśmiechu na twarzy.
Objawy chandry są stosunkowo krótkie, o depresji zaczyna się mówić, gdy taki stan utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie. Osoby przeżywające chandrę zwykle łatwo rozweselić, nastrój poprawić może spotkanie towarzyskie, radosna nowina, nowa aktywność, relaks, czy też kubek gorącej czekolady.
Chandra charakteryzuje się zwykle brakiem lub występowaniem pojedynczych, krótkotrwałych objawów tj. zaburzenia snu, apetytu, spadek energii, zmęczenie.

Nie każdy smutek to objaw depresji, ale szczególną uwagę powinno zwrócić jego pogłębianie się, dołączanie innych objawów (np. anhedonia, bóle somatyczne, myśli samobójcze, brak krytycyzmu w stosunku do swoich przeżyć, lęki ). Depresja wymaga leczenia, dlatego każdy przypadek powinien zostać diagnozowany przez lekarza psychiatrę.

Miniony weekend w Centrum okazał się bardzo intensywny, pełen fantastycznych spotkań, wrażeń i wymiany doświadczeń. A wszystko dzięki przygotowanym przez Nas szkoleniom:

-,,Rozwój myślenia matematycznego z wykorzystaniem systemu NUMICON”, prowadzone z ramienia Fundacji Wspierania Rozwoju ,,JA TEŻ”,

-,,Nauka czytania wg. prof. dr hab. Jagody Cieszyńskiej”.

Kolejny raz przyłączamy się do walki o propagowanie idei sportu. Tym razem wspieramy Dariusz Daro Danielo – motywator, sportowiec, autor książki ,,Jak wejść w dorosłe życie”, który już 21 września stoczy walkę na 21.09 Mysłowice Silesian MMA Challenge 2 w Mysłowicach pod patronatem Telewizji Polskiej.
Emocji na pewno nie zabraknie!

Dlaczego właśnie sporty walki?

Życie często rzuca nas na kolana, z wielu sytuacji wychodzimy mocno poturbowani, zniechęceni, zmęczeni. Jedynie silną wolą, hartem ducha i niezłomnością jesteśmy w stanie podnieść się i stanąć do walki. Dlatego wspieramy i walczymy wspólnie, zarówno z Wami w Naszym Centrum, jak i na ringu ze sportowcami.

Najpierw wielka radość, gdy dowiadujesz się, że zostaniesz mamą, potem satysfakcja z przygotowań do narodzin. Wyobrażasz sobie tę pierwszą chwilę, kiedy zobaczysz swoje maleństwo i łzy szczęścia same napływają do oczu. Będzie cudownie.
Ale nie zawsze jest.
Nie umiesz cieszyć się tą miłością, ciągle jesteś smutna i rozdrażniona, brakuje Ci energii, czujesz się bezradna. Wmawiasz sobie, że jesteś złą matką. Otoczenie zachwyca się dzieckiem, więc utwierdzasz się w przekonaniu, że to z Tobą jest coś nie tak. Dlatego milczysz – ze wstydu, strachu, w przekonaniu o własnej bezwartościowości.
Depresja poporodowa to nie chwilowe wahania nastroju, może prowadzić do tragedii. Wyrywa kobietom to, co dla nich najcenniejsze.
Nie bagatelizuj. Poszukaj pomocy specjalistów.
Jeśli zauważyłeś u kogoś objawy depresji poporodowej, nie bądź obojętny. Być może Twoja żona, siostra, przyjaciółka, ukochana osoba czeka, abyś podał jej potrzebną rękę.

O depresji poporodowej

Niesamowicie?
Pięknie?
Zachwycająco?
Państwa reakcje po przekroczeniu progu Centrum są dla Nas najlepszym potwierdzeniem tego, iż tworzymy miejsce niezwykłe, przepełnione empatią, spokojem i zrozumieniem.
To miejsce, w którym pacjenci zostawiają swoje wspomnienia, ból i troski ale też odzyskują siłę, nadzieję oraz zdrowie. W otoczeniu sztuki, stworzonej głównie przez osoby z zaburzeniami psychicznymi, trudno nie zatrzymać się choć na chwilę, aby pomyśleć i zajrzeć w głąb siebie.
Jesteśmy niezmiernie ciekawi Państwa pierwszym wrażeniem po wejściu do Centrum.

Z radością informujemy, iż za Nami już I z cyklu Konferencji Naukowo Szkoleniowych ,,Opieka psychiatryczna ukierunkowana na starszego pacjenta. Praktyczne wskazówki dla Lekarzy Rodzinnych”.
Spotkanie połączone było z wystawą prac wykonanych przez pacjentów z naszego Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Geriatrycznego.
Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji firmie Adamed oraz wszystkim przybyłym gościom.
Zapraszamy na kolejne konferencje i szkolenia organizowane w naszym centrum zdrowia!

,,Starość jest tylko dalszym ciągiem młodości” Zofia Nałkowska.
Zapraszamy do zapoznania się z Oddziałem Dziennym Psychiatrycznym Geriatrycznym (funkcjonującym w ramach umowy z NFZ), gdzie pomagamy osobom powyżej 60 roku życia dojrzeć radość i nadzieję a także wspomagamy ich w codziennej walce z postępującymi procesami otępiennymi i depresyjnymi.
Po szczegółowe informacje zapraszamy telefonicznie 500 305 485.

Zauważyłeś, że od jakiegoś czasu Twoja żona budzi się wcześnie rano, kiedy cały świat jeszcze śpi? Zamiast z entuzjazmem witać nowy dzień, ledwo wstaje z łóżka. Na jej twarzy widać zatroskanie. Oczy, kiedyś pełne blasku – przygasły. Pojawiła się pustka zamiast emocji.
Może Twój mąż przestał robić to, co jeszcze niedawno sprawiało mu przyjemność. Od roku umawia się na ryby i odwleka. Wszystko odwleka. Nawet przybicie gwoździa stało się problemem. Kiedyś zaczytywał się książkami, teraz nie może skupić się na dokończeniu jednej strony gazety? Już nic go nie interesuje.
Masz wrażenie, że Twoja żona stała się „leniwa”? Zaniedbuje swój wygląd?
A kiedy ostatnio Twoja mama spotkała się z przyjaciółką? Od miesięcy siedzi sama w domu. Po utracie męża tak jakby stopniała…
Tato obiecywał, że na emeryturze zajmie się działką, remontem, przyczepką? Tyle miał planów. Ma dopiero 68 lat. Od tygodni szklanymi oczyma wpatruje się w telewizor. Nie jesteś nawet pewny, czy naprawdę śledzi wyniki sportowe.
Wyobrażasz sobie, że jedzenie traci smak, kolory blakną, relacje z innymi stygną? Wyobrażasz sobie pustkę w emocjach albo płacz, który wydaje się być nie do ukojenia? Tak właśnie wygląda DEPRESJA.
Jeżeli zauważyłeś u siebie lub u kogoś bliskiego opisane wyżej objawy, to najwyższy czas na szukanie pomocy. Niezbędna może okazać się farmakoterapia oraz terapia pod kierunkiem empatycznego, uważnego i wyspecjalizowanego zespołu lekarzy, psychologów i terapeutów.